top of page
Océan
Spirale graphique

דיכאון

דיכאון הוא מחלה נפוצה, 15-20% מהאוכלוסייה יחוו לפחות אפיזודה דיכאונית אחת במהלך חייהם.  כיצד להבדיל בין מצב רוח רע לבין דיכאון ? כיצד הדיכאון מובא לידי ביטוי? מה גורם לדיכאון ? כיצד הדיכאון משפיע על החיים ?  

להבדיל 
בין מצב רוח רע לבין דיכאון
פסיכיאטר תל אביב

רגשות הם חלק משמעותי מהקיום שלנו, הם הסימנים החיצוניים של מה שחווים וחשים בתוך גופנו ונפשנו.

לכן, במהלך החיים, טיבעי לחלוטין להרגיש לעיתים עצב. כאשר אנו מרגישים חוסר אונים, בודדים, או כאשר משהו מכאיב, העצב הוא אחד מהרגשות השכיחים ביותר.

בהרבה מקרים לבטא עצב מאפשר להרגיש הקלה מאירוע או מצב קשה. אך כאשר העצב מופיע באופן מתמשך, ללא סיבה מסוימת, ונלווה בתסמינים אחרים כגון חוסר הנאה, חוסר אנרגיה או מחשבות אובדניות, כדאי להתייעץ עם מטפל.

להבין
מה גורם לדיכאון ? כיצד הדיכאון בא לידי ביטוי ? איך לעזור לקרובים שסובלים מדיכאון ?

לעתים קרובות אנו מתפתים למצוא הסבר רציונלי למצב זה, ולכן מגיעים למסקנות לא רציונליות. "הכל בסדר בחיים שלי, אני אמור להרגיש מאושר, אבל אני מרגיש רע, זה אומר שמשהו לא בסדר איתי. שאני חלש, שאני לא שווה שום דבר." המחשבות הלא רציונליות האלו פועלות כמעגל קסמים ומייצרות יותר תחושות ייאוש.

האמת היא שהדיכאון הוא תוצאה של שילוב של גורמים שונים :

גורמים פסיכולוגיים

- אירועים דרסטיים ובלתי צפויים : מוות של קרוב אהוב, גילוי של מחלה קשה, פיגוע, אובדן מקום עבודה.

- הלחץ הכרוני : שחיקה בעבודה, מחלה גופנית כרונית, קשיים כלכליים, קשיים רציניים ומתמשכים בקשרים עם הקרובים (בן או בת זוג, הורים, ילדים).

- המעברים המשמעותיים : השינויים שדורשים הרבה הסתגלות כמו : הגירה למדינה חדשה, שינוי מוחלט של עבודה, חוסר מעש או עיסוק במשך תקופה ארוכה.

הפרעות נפשיות אחרות, כמו : הפרעות חרדה, פוסט טראומה, OCD.

גורמים ביולוגים

- נטיות גנטיות : באופן סטטיסטי, הסיכון לסבול מדיכאון יותר גבוה כאשר מישהו במשפחה סובל מדיכאון. כמו כן, סביר להניח שחלק מהאנשים יורשים גנים שהופכים אותם לפגיעים יותר למחלה הזו. עם זאת, לא בגלל שאדם רגיש יותר למחלה הוא בהכרח ייפגע ממנה.

- חוסר איזון בנוירוטרנסמיטורים: אלו הם כימיקלים מיוחדים המאפשרים לנוירונים במוח לקיים אינטראקציה. הסרוטונין הוא אחד מהם.  ההנחה היא כי במהלך דיכאון, רמת הפעילות של נוירוטרנסמיטורים יורדת, והיא משבשת חלק מאזורי המוח השולטים בתפקודים מסוימים, כגון מצב רוח, אנרגיה, שינה, יצר מיני. ירידה במספר נוירוטרנסמיטורים מובילה להפחתה באינטראקציות בין נוירונים ומסבירה את התסמינים האופייניים לדיכאון.  מספר תרופות נוגדות דיכאון פועלות על ידי הגברת רמת הנוירוטרנסמיטורים במוח.

כיצד הדיכאון בא לידי ביטוי ?

הדיכאון מתאפיין  בשילוב של עצב פתולוגי (או תחושת ריקנות) ובאיבוד של כל או חלק מההנאה שמרגישים בדרך כלל. בנוסף לכך, אחד או יותר מהתסמינים הבאים עשויים להופיע :

- חרדות גופניות או מנטליות

- נדודי שינה, עייפות, רגזנות

- ירידה או עליה בתיאבון ובמשקל

- ירידה בריכוז או בזיכרון

- פסימיות, תחושת ערך עצמי נמוך, תחושת אשמה

- מחשבות שחורות או מחשבות אובדניות

הדיכאון משפיעה על תפקוד חיי היומיום (תפקוד אישי, חברתי, ומקצועי).

המלצה לאנשים שבסביבה של משסובל מדיכאון

הדיכאון הוא סוג של משקפיים אטומים, רואים הכל יותר שחור, ושלילי. לעיתים קרובות, הסביבה מנסה לעזור באופן מגושם ולא מתאים. אין טעם לומר לאדם שסובל מדיכאון שעליו להתאמץ או להראות קצת כוח רצון. הדיבור המטיף מוסר רק מחזק את תחושת החולשה והאשמה ועלול להחמיר את תסמיני הדיכאון. עלינו להימנע מלבזות דרך ביטויים כמו "יש לך הכל כדי להיות מאושר" "אין לך סיבה להיות עצוב". 

הדברים הפשוטים עוזרים ביותר : להיות נוכח, להקשיב באופן פעיל, לתת יחס, להכיר בסבל, לעודד ולפרגן בצעדים הקטנים. להבין שהאדם לא אחראי על מצבו.

להעמיק 

 מהם הסוגים השונים של דיכאון ?

דיכאון פסיכוטי

הוא מתאפיין בשילוב של תסמינים דיכאוניים ותסמינים פסיכוטיים. בדרך כלל התסמינים הפסיכוטיים תואמים למצב הרוח הירוד, למשל :
- דלוזיות של אשמה : האדם מאמין כי הוא ביצע חטאים ושהוא חייב להיענש.
- דלוזיות גופניות : למרות בדיקות תקינות, האדם מאמין שהוא חולה, שהאיברים שלו מתקלקלים.
- דלוזיות של עוני : האדם מאמין שהוא איבד או הולך לא
בד כל הכסף שלו.

דיכאון פסיכוטי הוא דיכאון חמור ודורש להתייעץ במהירות עם פסיכיאטר, או להתאשפז.

דיכאון אחרי לידה

התקופה שלאחר הלידה היא תקופה בת סיכון עבור נשים. ישנם שינויים הורמונליים ופסיכולוגיים משמעותיים. דיכאון לאחר לידה פוגע ב 15 עד 20% מהנשים, הוא מתרחש בדרך כלל תוך שלושה חודשים מהלידה.

אין להתבלבל עם מה שנקרא "הבייבי בלוז" שמשפיע על 80% מהנשים ואשר מופיע בימים הראשונים לאחר הלידה ונמשך בין מספר שעות ל-15 ימים לכל היותר. הבייבי בלוז מתבטא בעצבנות, חרדה, עצבות או שינויים במצב הרוח. התסמינים יתפוגגו מעצמם ללא התערבות חיצונית.

דיכאון מג'ורי

דיכאון מג'ורי הוא הפרעת הדיכאון השכיחה ביותר, 15 - 20% מהאוכלוסייה יסבלו מדיכאון מג'ורי במהלך חייהם. בחצי מהמקרים, האפיזודה של הדיכאון תהיה בודדת, כלומר לא יהיו עוד אפיזודות בחיים.

הדיכאון המג'ורי מתאפיין במכלול של תסמינים דיכאוניים שמתמשכים יותר מ-15 ימים. הדיכאון נמשך בדרך כלל בין 6 ל-9 חודשים.

השילוב של טיפול תרופתי ופסיכותרפיה מאפשר לטפל ביעילות בדיכאון מג'ורי, לקצר אותו, ולמנוע את הנסיגות.

כאשר הדיכאון קל, אין בהכרח צורך להשתמש בטיפול תרופתי, פסיכותרפיה עשויה להספיק. אולם במקרים בינוניים עד חמורים, יהיה צורך להתחיל טיפול תרופתי.

סטטיסטית, לאחר 8 שבועות של טיפול תרופתי מתאים, שליש מהמטופלים יחוו הפוגה מלאה בתסמינים, ושליש יחוו הפוגה חלקית. השליש האחרון יישאר עם אותם התסמינים, לכן יהיה צורך לשנות את הטיפול התרופתי.

הפרעת דיכאון חוזר

היא מאופיינת באפיזודות דיכאון מז'ורי חוזרות ונשנות. הפרעה זו דורשת טיפול תרופתי ארוך טווח.

הפרעת דיכאון מתמשך : דיסתימיה

דיסתימיה היא הפרעת מצב רוח כרונית ומתמשכת, היא נחשבת כצורה קלה של דיכאון. היא פוגעת בסביבות 2% מהאוכלוסייה.

היא מאופיינת במצב רוח ירוד או רגזני, אובדן הנאה ועייפות מתמדת. התסמינים נמשכים לפחות שנתיים, ובדרך כלל הם פחות עוצמתיים מאשר בדיכאון מג'ורי, מה שמוביל את המטופלים להתעלם ממצבם ולחשוב שכך היא האישיות שלהם. אנשים הסובלים מדיסתימיה מסוגלים לתפקד אך לא בצורה אופטימלית.

לסיכום

  • בדיכאון, העצב פולשני ומעוגן, ומלווה במכלל של תסמינים כגון : חוסר הנאה, חוסר מוטיבציה, עייפות, נדודי שינה, ירידה בריכוז ובתיאבון, פסימיוט, תחושת ערך עצמי נמוך, מחשבות אובדניותֿ, ועוד.  

  • אין סיבה יחידה לדיכאון, ישנו שילוב של גורמים. 

  • הדיכאון יכול להוביל לאובדנות או לשימוש בסמים.

  • כדי לעזור לקרובים שסובלים מדיכאון : הדברים הפשוטים עוזרים ביותר : להיות נוכח, להקשיב באופן פעיל, לתת יחס, להכיר בסבל, לעודד ולפרגן בצעדים הקטנים. להבין שהאדם לא אחראי על מצבו.

bottom of page